Önemli Bilgiler

Önemlİ BİLGİLER / sIKÇA SORULAN SORULAR

Havalimanı servis hizmetinizden nasıl faydalanabilirim ?

En sağlıklı şekilde hizmetimizden yararlanmak için en az 1 gün öncesinden 0256 614 63 32 den veya ofisimizi ziyaret ederek hizmetimizi alabilirsiniz. Rezervasyon yaptırırken sizden; Adınız ve Soyadınız, İletişim Bilgileriniz ve Uçuş Bilgileriniz talep edilecektir.Bu bilgilerin doğruluğu transfer sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için önem taşımaktadır.


Kuşadası'nda araçlarınız nereden hareket etmektedir?

Araçlarımızın ilk hareket noktası aynı zamanda ofisimizin bulunduğu Kuşadası Otogar içidir.Bildirdiğiniz taktirde güzergah üzerindeki belirli noktalardan da binerek hizmetimizden faydalanabilirsiniz.


Havalimanı'nda sizi nasıl bulacağım ?

Havalimanı personelimiz inişinizi takip ederek telefon ile sizinle iletişime geçer ve araca yönlendirir.Ayrıca personellerimiz mümkün olduğunca iç hatlar A kapısı ve dış hatlar B kapısı önünde Last Minute Tours tabelası ile beklemektedir.Telefonunuzun kapalı olması, iletişim bilginizin yanlış olması gibi durumlarda size ulaşılamadığı taktirde aracımız hareket etmek durumunda kalır.


İzmir Havalimanı'ndan hareket saatleriniz ?

Paylaşımlı transfer hizmetinde amaç birbirine yakın saatlerde seyahat eden yolcuları bir araya getirerek ekonomik bir ulaşım sağlamakdır. Bu yüzden; birbirine yakın inişleri olan ve rezervasyon yaptırmış yolcular gruplandırılır ve karşılandıktan sonra araç hareket eder.


Uçak saatimde sefer iptali veya rötar olursa ne yapmalıyım?

Sefer iptali halinde; rezervasyonunuzun yanmaması için değişiklik-iptal gibi şartları, lütfen mesai saatleri içinde tarafımıza bildiriniz. Rötar durumunda; bir sonraki araç için havalimanı yetkilisi sizinle iletişime geçecektir. 90 dakikayı geçen rötarlı uçuşlarda, Last Minute Tour'un havalimanında araç bekletme zorunluluğu ortadan kalkacaktır.


Rezervasyon iptal ve iade koşulları nelerdir?

Rezervasyonunuzu, transferin en geç 12 saat öncesine kadar mesai saatleri içerisinde iptal ve değişiklik yapabilirsiniz. Transfer kullanılmadığı takdirde veya transfer hizmetine 12 saat kala iptal ettirmek istenirse ücret iadesi yapılamaz.


Alacağım transfer hizmeti sigortalımıdır ?

Bütün araçlarımız koltuk ferdi kaza ve trafik sigortalıdır.


Evcil hayvanımı taşıyabilirmiyim?

Araç içerisinde evcil hayvan taşımak yasaktır. Önceden bilgi vermek ve sorumluluk size ait olmak üzere bagaj bölümünde taşınabilir.